Již pošesté jsme organizovali živou projekci přelomového dokumentu Moudrost traumatu a potřetí jsme po promítání pozvali na besedu hosty - odborníky na trauma a jeho léčení. Tentokrát mezi nimi byl renomovaný dětský psychiatr a psychoterapeut Petr Pöthe či Petra Wünschová, ředitelka centra Locika, které pomáhá dětem zažívajícím násilí v rodině, ať už jako přímé oběti nebo svědci. Besedy se dále zúčastnili terapeuté Lena Achmeer a Jindřich Širůček. Všichni hovořili o příznacích a symptomech traumatu (hlavně toho prožitého v dětství) a o jeho léčení ze specifického úhlu pohledu, který nabízí jejich způsob práce.
Zaznělo, že trauma způsobuje změny ve fungování mozku, což je zcela neoddiskutovatelné, a že byla prokázána jeho "dědičnost" na úrovni epigenetiky a generačního přenosu. Mnohokrát bylo zdůrazněno, že k léčení traumatu (a také k tomu, aby se jeho vzniku předešlo) je zapotřebí pocitu bezpečí a přijetí. A také všímavosti k sobě samotnému, protože traumatické obsahy mohou být uloženy v mnoha hlubokých podvědomých vrstvách a dekompenzace či retraumatizace nás mohou překvapit zcela nečekaně. Beseda opsala kruh a vrátila se na konci k filmu s tím, že ať už k sobě, či k rodičům, kteří nás mohli nevědomky traumatizovat, se dá přistupovat se soucitem a laskavostí. Debata nepostrádala humor, když se hosté zcela neshodli, zda k pročištění rodové linie od jednoho tématu stačí pět či sedm generací.
V Moudrosti traumatu nám Gabor Maté dává novou vizi: společnost informovanou o traumatu. Společnost, v níž se rodiče, učitelé, lékaři, politici a právníci nezabývají opravováním chování, stanovováním diagnóz, potlačováním symptomů a odsuzováním. Místo toho se snaží porozumět příčinám, z nichž ve zraněné lidské duši vzniká znepokojivé chování a nemoci. "Tolik z toho, co v této kultuře nazýváme nenormálním, je ve skutečnosti normální reakcí na nenormální kulturu. Nenormálnost nespočívá v patologii individuí, ale v samotné kultuře, která vede lidi k utrpení a dysfunkčnosti." zmiňuje Dr. Gabor Maté ve filmu.
Traumatizovaní jsme svým způsobem všichni, někdo více, někdo méně. Trauma neutrpěli jen váleční veteráni nebo oběti sexuálního zneužívání. Hlavně v dětství si nějakým traumatem či traumátkem prošel skoro každý z nás. Příčinou traumatu může být i "pouhý" nedostatek pocitu přijetí a pozornosti nebo přílišná kritika a přísnost spolu s absencí pochvaly. Symptomy sahají od nutkavého chování, deprese, úzkostí, závislostí přes agresivní, "asociální" chování, trestnou činnost až po rakovinu nebo roztroušenou sklerózu.
Přejděte na web filmu. Budete přesměrováni na darovací bránu, můžete přispět libovolným darem tvůrcm filmu. Následně obdržíte email s unikátním odkazem na zhlédnutí filmu pod odbu 48 hodin. Pro české titulky spusťte film, klikněte na tlačítko "CC" vpravo dole a poté zvolte češtinu.
Záměrem tvůrců při natáčení filmu bylo iniciovat aktivní snahu o společnost obeznámenou s traumatem, v níž platí následující:
Nadace Plné Vědomí pomáha k léčbě traumatu pravidelnými lekcemi jógy a meditacemi se sociálně potřebnými skupinami. Můžete přispět na tyto lekce přes portál darujme.cz.
Děkujeme.